Fiskus nie może sam wypełnić luki przez analogię
Przed zmianą przepisów o estońskim CIT nie można uznać, że 50 proc. wydatków i odpisów amortyzacyjnych, związanych z używaniem samochodów osobowych, które nie są wykorzystywane przez pracownika spółki wyłącznie do celów służbowych, stanowi wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.
Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o CIT. We wniosku o interpretację z 2022 r. spółka wyjaśniła, że jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem od dochodów spółek kapitałowych, tzw. estońskim CIT. Leasinguje m.in. samochód osobowy, który zaraz po zakupie został powierzony pracownikowi i jest przez niego wykorzystywany do celów służbowych. Jednak za pozwoleniem firmy jest również używany do celów prywatnych. Jak wyjaśniła podatniczka taka możliwość stanowi dla niego bonus pracowniczy, od którego jest odprowadzany PIT. Spółka zaznaczyła, że pracownik nie jest w żaden sposób powiązany z osobą jej wspólnika.
Spółka chciała potwierdzenia m.in., że tzw. wydatki samochodowe ponoszone na auto oddane pracownikowi nie stanowią ani ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Fiskus tego nie potwierdził. Co prawda uznał, że wydatki o które pyta spółka nie spełniają definicji ukrytych zysków. Niemniej w jego ocenie wydatki związane z używaniem przez pracowników samochodów osobowych dla celów mieszanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta